عکاسی بدون فلاش در نورکم

بازدید: 3035 بازدید

عکاسی دیجیتال زمانی که نور کافی وجود دارد و همه چیز ایده آل است, کار ساده ای است  اما می دانید که نور در هر شرایطی متفاوت است. در عکاسی باید نور کافی وجود داشته باشد, در غیر این صورت ممکن است نتایج خوبی بدست نیاید.

یکی از کاربران پرسید چطور می تواند از مراسم عروسی دوستش عکس بگیرد. او نمی خواست از فلاش استفاده کند چون ممکن بود عروس و داماد هنگام عقد حواسشان پرت شود. درواقع می خواست بداند چطور می توان در شرایط کم نور عکس های خوبی گرفت و از فلاش استفاده نکرد.سوال بسیار خوبی بود. خبر خوب این است که این مسئله کاملا شدنی است. اما مثل مباحث دیگر امتیاز و عیب های خودش را دارد.

فلاش بهترین راه حل برای نور کم عکاسی دیجیتال است.

اگرچه مشکل اینجاست که نمی توان در هر موقعیتی از آن استفاده کرد. نه تنها باعث دردسر شما می شود  چه از لحاظ اجتماعی و چه از لحاظ هنری, بلکه عکس را خراب می کند, به خصوص فلاش هایی که به طور اتوماتیک در برخی از دوربین ها عمل می کنند. به طور کلی فلاش, نور کافی را برای جلوی سوژه تامین می کند و باعث می شود عمق عکس از بین برود. کاهش عمق عکس از زیبایی عکس کم می کند.

تا حدی می توان این مشکل را حل کرد, البته بستگی به سوژه و شدت تابش نور دارد. چگونگی تابش نور روی سوژه را یاد بگیرید تا مغزتان بتواند تشخیص دهد که نیازی به فلاش هست یا نه.
بهترین راه برای رفع این مسئله این است که از ISO بالاتری استفاده کنید. ISO به شکل ساده به معنای میزان حساسیت سنسورهای دوربین به نوری که به آن می تابد گفته می شود. برای مثال عکاسی با نگاتیو را با عکاسی دیجیتال مقایسه کنید.

ISO در عکاسی نگاتیو به حساسیت فیلم به نور گفته می شود .

اشکال ISO در این است که نویز ایجاد می کند. حتی اگر بهترین ISO را برای عکستان تعیین کنید, باز هم افزایش نویز خواهید داشت که می توانید از نرم افزاری برای از بین بردن آن استفاده کنید. دو نرم افزاری که برای رفع نویز بسیار خوب هستند, یکی Noise Ninja و دیگری Neat Image هستند. اگر ISO را افزایش ندهید, در صورتی که از سه پایه استفاده نمی کنید, لرزش دست خواهید داشت. با تنظیم ISO می بینید که داشتن نویز بهتر از لرزش دست است. در عکاسی دیجیتال باید همه چیز را در نظر داشت.
در عکاسی دیجیتال شما با افزایش ISO می توانید در شرایط کم نور عکس بگیرید. در عکاسی با نگاتیو مجبور بودید رول فیلم را عوض کنید. ISO در عکاسی دیجیتال قابل تنظیم است و نیازی به عوض کردن فیلم نیست. در صورتی که سوژه ی شما ثابت باشد و یا خودتان بتوانید برای مدت طولانی در آن محیط بمانید, تنظیم ISO یک امتیاز حساب می شود.
یک مثال می زنم. تصور کنید که می خواهید از یک محیط در بسته مانند یک سالن سخنرانی و یا کنسرت عکس بگیرید. واضح است که استفاده از فلاش اصلا خوب نیست. در این شرایط (که در عکاسی دیجیتال زیاد اتفاق می افتد) به راحتی ISO را افزایش می دهید. اگر دوربین را روی ISO ی اتوماتیک قرار داده باشید, خودش ISO را افزایش می دهد. هرچه ISO بیشتر باشد, نوردهی عکس بهتر خواهد بود.
اگر باز هم نتیجه ی خوبی نداشت, به این دلیل است که ازسه پایه استفاده نکرده اید و عکس شما لرزش دست داشته است و باید ISO را افزایش دهید که در نتیجه باید سرعت شاتر را هم زیاد کنید.
من خودم زمانی که در محیط کم نور قرار می گیرم, از این روش استفاده می کنم:

  1.  افزایش ISO تا آخرین درجه
  2.  گرفتن عکس با فرمت RAW
  3. از حالت تقدم دیافراگم استفاده می کنم با پایین ترین عدد f لنزی که دارم مثل (f:1.8 یا کمتر)
  4. اگر هنوز هم سرعت شاتر مناسب نیست و باعث لرزش دست و تار شدن عکس می شود, نوردهی را یک درجه پایین می آورم که در نتیجه سرعت شاتر کمی زیاد می شود.
  5. و در آخر, از کاهش دهنده های نویز (Image Stabilizer)برای نتیجه ی بهتر استفاده می کنم که بستگی به لنز دارد که این قابلیت رو داشته باشد.

مطالعه بیشتر